اولین و بزرگترین مرجع تخصصی انیمیشن و کارتون‌

[نقد] اژدهای پیت - Pete’s Dragon

ارسال شده در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۳

تجربه ی تماشای (اژدهای پیت) مانند دیدن چیزی کهنه و منسوخ شده است. اثری که هر جز آن همچون هیولای نفس آتشینی که فیلم از روی آن نامیده شده، افسانه ای است. اژدهای پیت فیلمی سرراست، درست و خانوادگی است. این فیلم که توسط دیوید لاری نویسندگی و کارگردانی شده به این که شباهت زیادی به فیلم های قدیمی دارد و این که می توانست در دهه های قبل بدون هیچ رنگ و لعابی ساخته شود توجهی نمی کند. این اثر که فیلمی صادق و لطیف است به هیچ وجه سانتیمانتال نیست و مقدار به اندازه ای تنش را از آن جایی که در رده ی pg قرار می گیرد منتقل می کند. این فیلم درباره ی تنهایی، دوستی و ماهیت خانواده است و در نوعی از جادوی معصومیت سیر می کند که ما امروزه به اندازه ی کافی شاهد آن نیستیم

 

 

petes-dragon-101

 

 

نسخه ی اصلی اژدهای پیت که در سال 1977 ساخته شد ترکیبی از انیمیشن و لایو اکشن است چرا که در آن زمان تنها راهی بود که می شد داستان پسری که با موجودی عجیب الخلقه که الیوت می نامید را تعریف کرد. یک طریقی که از رهگذر آن اژدهای پیت کاملا مدرن و بروز به نظر می رسید استفاده آن از آخرین سیستم های تصویرسازی کامپیوتری زیر نظر سوپروایزر جلوه های ویژه اریک ساندون (از شرکت وتا دیجیتال) است که علاوه بر این فیلم مسئولیت جلوه های ویژه ی هابیت و همچنین سه گانه ی ارباب حلقه ها را نیز بر عهده داشته است.

با این که الیوت 24 فوت قد دارد و پرواز می کند و نفس آتشین از دهانش خارج می کند، این اژدها خیلی احمقانه و لوس به نظر می رسد و در مقابل اژدهای سریال بازی تاج و تخت همچون یک اسباب بازی می نماید. بر و بچه های شرکت وتا مجبور بودند هر 18 میلیون تار موی الیوت را طراحی کنند و نتیجه کار به خصوص در تماشای سه بعدی فیلم آن قدر فوتو ریلستیک است که می توان این اژدها را در موقعیت لایو اکشن قرار داد.

 

 

petes-dragon-102

 

 

از آنجایی که لاری در کنار همکار فیلمنامه نویس اش توبی هالبروکس این فیلم را نوشته اند این نسخه از اژدهای پیت بر اساس فیلمنامه ی مالکوم مارلموستین برای فیلم 1977 است که البته به جز ایده ی مرکزی رابطه ی دوستی پسربچه با اژدها چیز دیگری را از آن نسخه نگرفته است.

اژدهای پیت با نمایی از پیت 5 ساله آغاز می شود که در حالی که به سمت شمال غربی کشور می روند در صندلی عقب ماشین خانوادگیشان نشسته و کتابی به نام" الیوت گم می شود "که درباره ی سگ گمشده ای است، می خواند. هنگامی که مادر پیت به او می گوید «شجاع ترین پسری که تا حالا دیده ام» دنیا این ادعای او را آزمایش می کند. تصادفی اتفاق می افتد و پیت در جنگل با گرگ ها تنها می شود. گرگ ها پس از شنیدن صدای پاهای سنگینی فرار می کنند.

بله این همان اژدهای عظیم الجثه است که بیشتر شبیه عروسکی بزرگ می نماید تا هر چیز دیگر. پیت و او که از روی شخصیت کتاب الیوت نامیده شده خیلی زود با یکدیگر رابطه ی دوستی برقرار می کنند. فیلم به 6 سال بعد در روستای زیبای میلهاون کات می شود. روستایی (در تاپانوی نیوزلند فیلمبرداری شده ) که همچون جایی که لاری (روزگار گذشته) نامید ،طراحی شده و همچنین همه چیز آشنا به نظر می رسید اما وسایل مدرن مثل تلفن و کامپیوتر هنوز به وجود نیامده اند.

 

 

petes-dragon-103

 

 

آقای میکام (رابرت ردفورد) از جنگلش بیرون می آید تا برای بچه ها داستان هایی را از برخورد با یک اژدهای واقعی در اعماق جنگل تعریف کند.

دختر بزرگ آقای میکام، گریس (بریس دالاس هاوارد) فکر می کند که بهتر از پدرش می داند. این یاغی جنگلی که ادعا می کند تمام این جنگل را گشته ،داستان پدرش را مسخره می کند.

شریک گریس ، جک (وس بتلی) چوب بری دارد و اتفاقا صاحب دختری به نام ناتالی (اونا لارنس) است که دقیقا هم سن پیت است.

و بعد از این همه سال چه اتفاقی برای پیت افتاده؟

اکنون اژدها و پیت (که اوکس فجلی به خوبی از پس اجرای نقش برآمده) با موهای بدفرم و بلندش، رابطه ی دوستانه ی نزدیکی با هم دارند و از آن جایی که الیوت توانایی نامرئی شدن را دارد با هم قایم موشک بازی می کنند.

دو جهان فیلم زمانی با هم برخورد می کنند که گاوین (کارل اوربن ) برادر پول پرست جک، نزدیک ترین چیز به بدمن در این فیلم، تصمیم می گیرد تا درختان را در بخشی از جنگل قطع کند تا بدین طریق با ایجاد سر و صدای کافی توجه پیت را جلب کند. این منجر به ارتباط پیت با گریس و جک می شودکه می خواهند این پسر جوان را به شهر ببرند و متمدنش کنند اما این عمل چه معنایی برای الیوت خواهد داشت، به خصوص از آن جایی که پیت در جمله ای تأثیرگذار می گوید: "وقتی من بروم او می ترسد"

خلق این رابطه ی تأثیرگذار بین یک پسر و اژدهایش، شاید بهترین دستاورد کارگردان فیلم باشد که جدیت و سرگرمی مشابهی را در فیلم دیگرش (آن ها بیگناهند) آورد.در اینجا لاری فیلمی ساخته که با این که برای کوچکترهاست اما بینندگان بزرگسال را نیز به زمانی می برد که آن ها آن قدری جوان بودند که به اژدها اعتقاد داشته باشند. آیا امروزه در جهان هیچ بازاری برای چنین فیلم هایی وجود دارد؟ اگر اژدهایان واقعی باشند، شاید بازاری باشد.

 

منبع: نقد فارسی

 

petes-dragon-201

 

 

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

رابرت ردفورد که احتیاجی به معرفی ندارد بازیگر فیلم است. در کنار او، بریس دالاس هاوارد که سال گذشته فیلم بسیار موفق « دنیای ژوراسیک » را بر پرده سینما داشت دیگر بازیگر مشهور فیلم محسوب می شود.

 

داستان فیلم درباره چیست ؟

پیت (اوکس فگلی ) نوجوان یتیمی است که پس از مرگ پدر و مادرش سالهاست در جنگل زندگی می کند و در این مدت یک اژدهای نامرئی تنها دوست او محسوب می شود. پس از مدتی، زنی به نام گریس ( بری دالاس هاوارد ) پیت را یافته اما اعتقادی به داستان پسرک درباره دوست اژدهایش ندارد و...

 

کارگردان کیست ؟

دیوید لوری که تنها ساخته مهمش تا به امروز فیلم « Ain't Them Bodies Saints » با بازی رونی مارا و کیسی افلک بوده است.

 

 

petes-dragon-202

 

 

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

« اژدهای پیت » برای کودکان ساخته شده است.

 

نکات مثبت فیلم ؟

نسخه قبلی این اثر موزیکال بود و در سال 1977 اکران شده بود.در روایت جدید، شخصیت های بسیاری از داستان حذف شده اند تا دقایق بیشتری به پسرک و اژدهای نامرئی اش اختصاص داده شود. « اژدهای پیت » اثر شخصیت محوری نیست و حذف این افراد باعث شده تا داستان برای کودکان جذاب تر باشد.

باور رویاهای کودکان و تخیلاتشان، یکی از پیامهای اخلاقی فیلم است که می تواند برای کودکان الهام بخش باشد.

 

نکات منفی فیلم ؟

دیزنی در سالی که گذشته چندین فیلم با موضوع « پسرک در جنگل » ساخته که « اژدهای پیت » خیلی تفاوتی با آنها در بخش داستانی ندارد. تماشای « اژدهای پیت » تکرار تمام المان های داستانهای جنگلی است و هیچ دلیلی برای تمایز از دیگر آثار این سبک ارائه نمی کند. در واقع باید خیلی گزینه نداشته باشید تا بخواهید به تماشای این فیلم بنشینید!

اژدهای داستان می توانست با توجه به حضور کمپانی دیزنی، از کیفیت طراحی بهتری برخوردار باشد اما ظاهراً سازندگان خیلی نمی خواستند خرج روی دست کمپانی بگذارند. این اژدها به سختی می تواند دوست داشتنی باشد.

 

 

petes-dragon-203

 

 

حرف آخر :

« اژدهای پیت » برای مخاطبین کودک و نوجوان ساخته شده است اما بعید به نظر می رسد بتواند در میان رقبای قدرتمندی که در سال جاری اکران شده اند، توفیقی بدست آورد. « اژدهای پیت » حال و هوایی کلاسیک دارد و از این بابت، احتمالاً باید او را با « غول بزرگ مهربان » اسپیلبرگ مقایسه کرد؛ دو اثری که روایتی سنتی برای قصه گویی را پیش گرفتند و مخاطبین هم چندان از آن استقبال نکردند.

 

منبع: مووی مگ

 

نظرات

کمپانی‌ها

کمپانی دیزنی disney company


لوگو کمپانی پیکسار pixar company brand logo


لوگو کمپانی dws


لوگو کمپانی جیبلی ghibili company logo


dc universe company logo لوگو کمپانی دی سی یونیورس


کمپانی بلواسکای blueskye company


nickelodeon company کمپانی نیکلدیون


 کمپانی سونی sony company logo


 ایلومینیشن illumination کمپانی


کمپانی مارول marvel


کمپانی لگو

سری-کامل-کارتون-بابا-لنگ-درازسری-کامل-کارتون-آنی-شرلی-با-
خانواده-دکتر-ارنستسری-کامل-کارتون-زنان-کوچک-
  گزارش مشکل در محتوا