اولین و بزرگترین مرجع تخصصی انیمیشن و کارتون‌

[نقد] دزدان دریایی! نخاله‌ها - The Pirates! Band of Misfits

ارسال شده در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۴

هنگامی که یک انیمیشن در استودیوی آردمن تولید شده باشد، مخاطبان توقعات خاصی از آن دارند. انیمیشن «دزدان دریایی! گروهی از ناجورها/ The Pirates! Band of Misfits» که شوخی صمیمانه ای ست با فیلم های این سبک، تا حد زیادی انتظارات یاد شده را برآورده می کند. این انیمیشن استاپ موشن با به کار بستن ترکیب مناسبی از بذله گویی، هجو و طعنه های هوشمندانه که در فیلم های آمریکایی کمتر دیده می شوند، مخاطب را به سیر و سیاحتی کنایه آمیز در دنیای دزدان دریایی دعوت می کند. سازندگان اثر در این راه حتی از نمایش شخصیت های معروفی مانند ملکه ویکتوریا و چارلز داروین (طبیعت شناس انگلیسی، پایه گذار نظریه ی تکامل) به شکل زنی بدکاره و مردی موذی و اعصاب خرد کن باکی به دل راه نداده اند. شکی نیست که این تعبیر ها برای بالابردن جنبه ی طنز داستان است و حسابی هم خنده دار از آب درآمده، اما در کل یک مقدار بی شرمی لازم است تا دو تن از چهره های برجسته ی تاریخی را آدم های شرور و بدذات تصویر کنیم و از طرف دیگر کسانی را که در گذشته همواره امنیت آب های آزاد را به خطر می انداخته اند، به شکل عده ای مجرم دوست داشتنی نشان دهیم. حتی فیلم «دزدان دریایی کارائیب/Pirates of the Caribbean» هم تا این حد پیش نرفته بود!

 

 

the-pirates-band-of-misfits-101

 

 

دزدان دریایی هم، مانند شاغلین اصناف دیگر، میان خود چهره های شاخص و برجسته ای دارند که کاپیتان دزد دریایی (با صداپیشگی هیو گرانت/ Hugh Grant) جزو آنها به شمار نمی رود. او دوست دارد خودش را تازیانه ی خشم اقیانوس تصور کند، اما خدمه ی کشتی او را گروهی ملوان کودن تشکیل می دهند و معمولاً هم کشتی های مناسبی را برای حمله نشان نمی کند. طبیعی است که کشتی های ارواح و اجنه و کشتی های طاعون زده حامل طلا و جواهر چندانی نباشند! با این وجود دار و دسته ی کاپیتان دزد دریایی او را دوست دارند، که البته شاید تنها دلیلش مراسم «شب کباب خوران/Hamnight» در کشتی باشد.

کاپیتان دزد دریایی امسال هم مانند بیست سال گذشته در مسابقه ی بهترین دزد دریایی سال شرکت کرده، اما با رقبای قدری روبروست: بلامی سیاه (با صداپیشگی جرمی پیون/ Jeremy Piven)، کوتلاس لیز (با صداپیشگی سلما هایک/ Salma Hayek) و پگ لپ هیستینگز (با صداپیشگی لنی هنری/Lenny Henry). تنها راه پیروز شدن کاپیتان دزد دریایی بر رقبایش، این است که کاری خارق العاده و چشم گیر انجام دهد. همین موقع است که با چارلز داروین (با صداپیشگی دیوید تنانت/ David Tennant) آشنا می شود و به نظر می رسد شانس و اقبال به او رو آورده است، البته احتمالاً نه از آن منظری که به مذاق شاه دزدان دریایی (با صداپیشگی برایان بلسد/ Brian Blessed) خوش می آید.

داستان پیچیدگی خاصی ندارد اما برای معرفی شخصیت ها و روایت چالش های پیش روی آنها از تمهیدات مناسبی بهره می جوید. فیلم بیشتر از آنکه در ژانر ماجرایی قرار بگیرد، کمدی است اما صحنه های اکشن زیادی هم در فیلم وجود دارند که از نظر ساختاری با آنچه در دیگر انیمیشن های بلند خانوادگی می بینیم، تفاوت چندانی ندارند. در این فیلم با دو گونه ی متفاوت از طنزپردازی روبرو هستیم: شوخی ها و لحظات کمدی واضح و آشکار که برای کودکان و بزرگسالان به یک اندازه جذاب هستند، و نوع دیگری طنز شیطنت آمیز که بیشتر در گفتگوها جریان دارد و عمدتاً مخاطبان بزرگسال هستند که متوجه آن می شوند. بیشتر انیمیشن های سینمایی موفق به این ویژگی می بالند و «دزدان دریایی! گروهی از ناجورها» هم از این قاعده مستثنی نیست. این انیمیشن هم مانند تولیدات پیشین استودیوی آردمن، تنها مختص کودکان ساخته نشده است.

 

 

the-pirates-band-of-misfits-102

 

 

استفاده از تکنیک استاپ موشن کیفیت بالا در «دزدان دریایی!» ظاهر و حال هوای آن را به نحوی شایسته از اغلب انیمیشن های سینمایی کنونی متمایز می کند و تحولی در این زمینه محسوب می شود. استفاده از روش استاپ موشن در استودیوی آردمن کار تازه ای نیست (آنها به عنوان پیشتازان و استادان انیمیشن خمیری شهرت دارند)، اما این اولین تجربه ی آنها در زمینه ی تولید انیمیشن استاپ موشن سه بعدی به شمار می رود. Arthur Christmas هم سه بعدی بود اما استاپ موشن نبود و انیمیشن آن به وسیله ی کامپیوتر انجام گرفته بود. شاید غافلگیر کننده باشد اما میتوان گفت در این مورد تکنیک سه بعدی بیش از آن که مزاحم باشد و از ارزش اثر بکاهد، جذابیت های آن را افزایش می دهد. به نظر می رسد تلفیق تکنیک سه بعدی و انیمیشن استاپ موشن به جا و مؤثر بوده و باعث شده تصاویر حالتی از جنبش و سرزندگی حقیقی پیدا کنند. در این انیمیشن تکنیک سه بعدی به هیچ وجه حالت نمایشی و جلوه فروشانه به خود نمی گیرد و تنها ایرادی که ممکن است به چشم بیاید کاهش درجه ی نور تصاویر است. البته تصاویر «دزدان دریایی!» تیره و تار یا مبهم نیستند، اما با درخشندگی و نورانی بودن هم فاصله دارد. اگر فیلم را به شکل دو بعدی ببینید چیزی از ارزش های سرگرم کننده ی کلی آن را از دست نمی دهید – هیچ یک از صحنه های «دزدان دریایی!» نیازمند تکنیک سه بعدی نیستند – با این وجود میتوان گفت آنهایی که فیلم را به صورت سه بعدی تماشا می کنند، لذت بصری بیشتری خواهند برد که به اضافه بهای پرداخت شده می ارزد.

 

 

the-pirates-band-of-misfits-103

 

 

صداپیشگی فیلم تا حد زیادی از ویژگی غیرقابل شناسایی بودن برخوردار است. هیو گرانت شخصیت گمنامی نیست و با وجود اینکه ممکن است لحن ملایم و با لطافتش قابل تشخیص باشد، شخصیت انیمیشنی (که البته هیچ شباهتی به گرانت ندارد) به هیچ وجه چهره ی بازیگر واقعی را در ذهن تداعی نمی کند. همین صحبت ها در مورد مارتین فریمن/ Martin Freeman (صدا پیشه ی معاون اول کاپیتان دزد دریایی)، دیوید تنانت، ایملدا ستاونتون/ Imelda Staunton و جرمی پیون هم صدق می کند.

فکر نمی کنم طرفداران مجموعه ی تلویزیونی «Doctor Who» هم با شنیدن صدای تنانت (که هیچ شباهتی به صدای او در این مجموعه ندارد) در ارتباط با شخصیت انیمیشنی دچار مشکل شوند. تنها صدای سلما هایک و برایان بلسد به محض حرف زدن قابل شناسایی است که آن دو هم هیچ کدام بیش از چند خط کوتاه دیالوگ ندارند. «دزدان دریایی!» از نقطه نظر صداپیشگان ویژگی خاصی ندارد. انتخاب صداپیشگان با توجه به توانایی شان در اجرای نقش ها صورت گرفته و آنها هم در دستیابی به آنچه انتظار میرفته موفق عمل کرده اند.

 

 

the-pirates-band-of-misfits-104

 

 

«دزدان دریایی!» که بعد از «فرار مرغی/Chicken Run» اولین انیمیشن پیتر لرد در مقام کارگردان است، سرگرم کننده و جذاب است و 90 دقیقه ی لذت بخش پیش روی مخاطب می گذارد، اما به پای شاهکار های این ژانر نمی رسد. در جای جای فیلم خلاقیت و نوآوری سازندگان به چشم می خورد اما نسبت به تولیدات برتر دیگر این استودیو و همچنین انیمیشن «رنگو/Rango» محصول 2011 که شوخی دوستانه ای با ژانر وسترن سینما بود، در رتبه ی پایین تری قرار می گیرد. شاید بخشی از این مشکل از چهارمین فیلم مجموعه فیلم های «دزدان دریایی کارائیب/Pirates of the Caribbean» نشأت می گیرد. این فیلم به طور غیرعمدی آنچنان به تمسخر و کنایه زنی به داستان های دزدان دریایی می پردازد که فیلمی کمدی مانند «دزدان دریایی!» که با همین نیت ساخته شده، جایی برای خودنمایی پیدا نمی کند.

با این وجود با در نظر گرفتن تمامی نکات مثبت «دزدان دریایی!»، میتوان آن را لذت بخش ترین فیلم در ژانر "دزدان دریایی" دانست که بعد از اولین قسمت مجموعه فیلم های گور وربینسکی/ Gore Verbinski که به سرنوشت کاپیتان جک اسپارو می پردازند، ساخته شده است.

 

منبع: نقد فارسی

 

نظرات

کمپانی‌ها

کمپانی دیزنی disney company


لوگو کمپانی پیکسار pixar company brand logo


لوگو کمپانی dws


لوگو کمپانی جیبلی ghibili company logo


dc universe company logo لوگو کمپانی دی سی یونیورس


کمپانی بلواسکای blueskye company


nickelodeon company کمپانی نیکلدیون


 کمپانی سونی sony company logo


 ایلومینیشن illumination کمپانی


کمپانی مارول marvel


کمپانی لگو

سری-کامل-کارتون-بابا-لنگ-درازسری-کامل-کارتون-آنی-شرلی-با-
خانواده-دکتر-ارنستسری-کامل-کارتون-زنان-کوچک-
  گزارش مشکل در محتوا