اولین و بزرگترین مرجع تخصصی انیمیشن و کارتون‌

[باکس آفیس] انیمیشن «در جستجوی دوری» رکورد بهترین افتتاحیه یک انیمیشن را شکست.

ارسال شده در تاریخ ۱۳۹۵/۰۴/۰۲

 

 

این هفته دیزنی برای یازدهمین بار در سال ۲۰۱۶ خودش را در بالای باکس آفیس پیدا کرد و این بار این پیکسار است که با «در جستجوی دوری» (Finding Dory) این کمپانی را به این موفقیت رسانده است. جدیدترین انیمیشن پیکسار همان‌طور که از ماه‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد، با ۱۳۶/۲ میلیون دلاری که به عنوان افتتاحیه فروخت، کارش را فقط آتشین آغاز نکرد، بلکه چندین رکورد را هم شکست. در میان فیلم‌های انیمیشن، این دنباله بهترین درآمد پنج‌شنبه (۹/۲ میلیون دلار)، بهترین افتتاحیه و درآمد روز اول (۵۴/۹ میلیون دلار) و بزرگترین آخرهفته‌ی افتتاحیه (۱۳۶/۲ میلیون دلار) را به نام خودش ثبت کرده است.

 

 

 

 

درآمد آخرهفته‌ی «در جستجوی دوری» آن‌قدر بزرگ است که آن را با محسابه‌ی نرخ تورم بعد از «شرک۲» (۱۰۸ میلیون در ۲۰۰۴، ۱۴۹ میلیون امروز) و «شرک۳» (۱۲۱ میلیون در ۲۰۰۷، ۱۵۱ میلیون امروز)، در جایگاه سوم بهترین افتتاحیه یک انیمیشن قرار می‌دهد. این یعنی بدون محاسبه نرخ تورم، «در جستجوی دوری» در صدرجدول پردرآمدترین افتتاحیه یک انیمیشن قرار دارد. مطمئنا دیزنی و پیکسار هم از این موفقیت شوکه شده‌اند. مخصوصا با توجه به این که فیلم ۵۰ میلیون دلار هم از بازارهای خارجی کسب کرده است. تازه این رقم حاصل اکران فیلم در ۳۲ درصد از کشورهای خارجی است و هنوز اصل کار مانده است. این یعنی «در جستجوی دوری» تاکنون ۱۸۶ میلیون دلار در سرتاسر دنیا فروخته است. خبر جالب دیگر درباره‌ی عملکرد فیلم، این است که «در جستجوی دوری» بهتر از «دزدان دریایی کاراییب: صندوقچه‌ی مرد مرده» (۱۳۵/۶ میلیون دلار در سال ۲۰۰۶) فروخته است. این یعنی آخرین انیمیشن پیکسار منهای فیلم‌های مارول و «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد»، بهترین افتتاحیه دیزنی محسوب می‌شود.

 

 

 

 

البته دلیل عملکرد عظیم فیلم چندان پیچیده نیست. ناسلامتی با دنباله‌ی «در جستجوی نمو» طرفیم که کماکان در صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های پیکسار با محاسبه‌ی نزخ تورم قرار دارد و یادآور یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آنهاست. این به این معناست که علاوه‌بر هم‌سن‌ و سال‌های ما که آن را در نوجوانی دیده‌اند، بچه‌های زیادی هم با دیدن آن بزرگ شده‌اند. این به یک رویداد بین‌نسلی منجر شده که از دست ندادن فیلم برای همه اهمیت دارد. این را به‌علاوه‌ی خانوادگی‌بودن فیلم و نام کمپانی سازنده‌ و نقدهای بسیار مثبت آن کنید تا این اعداد و ارقام قابل‌درک شوند. البته از الن دجنرس (صداپیشه‌ی دوری) هم نمی‌توان گذاشت که فعالیت گسترده‌‌ای در شبکه‌های اجتماعی دارد و حضور پررنگی بین سینماروهایی دارد که از راه‌های قدیمی‌تری مثل تاک‌شوها و مجله‌ها، برنامه‌های فیلم‌بینی‌شان را انتخاب می‌کنند. تمام اینها در حالی بود که در بین فیلم‌های خانوادگی اخیر، «پرندگان خشمگین» را داشتیم که دیگر از جدول بیرون رفته و «آلیس درون آینه» و «لاک‌پشت‌های نینجا۲» هم با کسی ارتباط برقرار نکردند. بنابراین خانواده‌ها و کلا همه‌ی سینماروها دربه‌در به دنبال چیز قابل‌قبولی برای دیدن می‌گشتند. از تریلرهای فیلم هم مشخص بود که اتفاق ناامیدکننده‌ی «ماشین‌ها۲» نیز قرار نیست تکرار شود. بله، از قرار معلوم همه‌چیز بر وفق مراد پیکسار بود!

 

 

 

 

اما بگذارید عملکرد نهایی «در جستجوی دوری» را در مقایسه با اکران‌های تابستانی قدیمی پیکسار مقایسه کنیم. اگرچه ضعیف‌ترین اکران تابستانی پیکسار «ماشین‌ها ۲» است، اما حتی اگر «دوری» در حد این فیلم هم ظاهر شود، اکرانش را با ۳۸۳ میلیون دلار به پایان می‌رساند. اگر مثل «دانشگاه هیولاها» عمل کند، ۴۳۸ میلیون دلار درمی‌آورد که آن را به بزرگترین فیلم تابستان (و احتمالا سال) تبدیل می‌کند. و اگر موفق شود در حد «داستان‌ اسباب‌بازی۳»، «شجاع» و «پشت‌و‌رو» ظاهر شود، به ارقام ترسناکی بین ۴۷۹ میلیون دلار تا ۵۴۱ میلیون دلار دست پیدا می‌کند. بنابراین درست متوجه شدید! سوال سر بزرگی درآمد فیلم است!

 

منبع: زومجی

 

نظرات

کمپانی‌ها

کمپانی دیزنی disney company


لوگو کمپانی پیکسار pixar company brand logo


لوگو کمپانی dws


لوگو کمپانی جیبلی ghibili company logo


dc universe company logo لوگو کمپانی دی سی یونیورس


کمپانی بلواسکای blueskye company


nickelodeon company کمپانی نیکلدیون


 کمپانی سونی sony company logo


 ایلومینیشن illumination کمپانی


کمپانی مارول marvel


کمپانی لگو

سری-کامل-کارتون-بابا-لنگ-درازسری-کامل-کارتون-آنی-شرلی-با-
خانواده-دکتر-ارنستسری-کامل-کارتون-زنان-کوچک-
  گزارش مشکل در محتوا